Pelješac

Pelješac jest największym półwyspiem w Dalmacji, znajdujacym się w jej południowej części, o ledwie pięćdziesięciu kilometrów od Dubrownika. Jedynym większym półwyspiem w Chorwacji jest Istria.
Pelješac jest podzielony na cztery gminy: Ston, Janjina, Trpanj i Orebić.
Miejscowość Ston znana jest z średniowiecznego muru obronnego, najdłuższego na świecie po Murze Chińskim, oraz z najstarszej w Europie solani, czyli miejsca pozyskiwania soli.
Trpanj jest miejscowością o długiej i bogatej historii, ozdabia go pochodząca z późnej starożytności twierdza Gradina, liczne kościoły, paplicy oraz pomniki.
Najbardziej zaludnioną miejscowością na Pelješacu jest Orebić, kolebka kapitanów morskich.
Ozdobą półwyspu Pelješac jest nietknięta przyroda, przecudowne żwirowe i piaszczyste plaże, czyste morze oraz liczne gaje oliwne i winnice.
Jest ciekawym miejscem ze względu na to, że ma liczne trasy do spacerowania i wspinaczki górskiej. Najatrakcyjniejsza trasa prowadzi na szczyt góry Świętego Eliasza (961 metrów). Ze szczytu roztacza się niezapomniana panorama na wyspy Korčulę, Lastovo i Mljet. Dla fanów aktywnego wypoczynku ciekawym celem podróży jest miejscowość Viganj słynąca z silnego wiatru maestral odpowiedniego do surfowania.