Dubrovnik

Stare miasto Dubrownik, znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, zapewnie jest najbardziej znaną atrakcją turystyczną Chorwacji.
Miasto Dubrownik jest najbardziej znany i rozpoznalny dzięki otaczającym go murom obronnym i głównej ulicy o nazwie Stradun, prowadzącej od wejścia do starego miasta przez znaną Bramę Pile do Placu Luža.
Najważniejsze zabytki w Dubrowniku to liczne kościoły i klasztory, wśród których warto wymienić znaną katedrę dubrownicką i kościół św. Błażeja, patrona Dubrownika, oraz Klasztor Franciszkanów i kościół małych Braci.
Dubrownik jest również znany z większej liczby twierdz i fortyfikacji oraz baszt, wśród których są wszystkim najbardziej znane Minčeta i Bokar.
Miasto ozdabiają liczne pałacy, a jeden z najbardziej znanych to Pałac Rektorów, dziś unikalne w światowej skali muzeum kulturowo-historyczne.

W Dubrownku w ciągu roku odbywa się wiele różnego rodzaju manifestacji i festywali, np. Dubrownicki Festywal Letni, Festywal Filmowy Libertas, Obchody Dnia Świętego Błażeja i liczne inne imprezy, przuciągające do miasta tłumy turystów z całego świata.