Chorwacja

Chorwacja jest małym śródziemnomorskim krajem, który ma jedno z najbardziej rozwiniętych wybrzeży, krystalicznie czyste morze, malownicze plaże, długą historię, bogate dziedzictwo kulturowe i mnóstwo małych miejscowości turystycznych, które czynią z niej jedno z miejsc, które turyści najbardziej pragną odwiedzić.
Z powodu łagodnego klimatu śródziemnomorskiego i dużej liczby godzin nasłonecznienia nadmorska Chorwacja ma wysokie średnie temperatury powietrza i morza, latem osiągają nawet 27°C.

Chorwacja jest jednym z najbardziej czystych ekologicznie krajów w Europie. Ma wiele chronionych obszarów, 8 parków narodowych, wśród których znajduje się prawdopodobnie najbardziej znany Park Narodowy Jezior Plitwickich, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Chorwacja ma także 11 parków przyrody, z których wymienimy np. Park Przyrody Biokovo.
Dlatego nie dziwi nikogo, że ze względu na nietkniętą przyrodę, czyste morze i łagodny klimat Chorwacja jest atrakcyjnym miejscem dla wielbicieli kempingu nad Morzem Śródziemnym.
Oprócz piękna przyrody Chorwacja jest bogata w kulturowo- historyczne zabytki. Oprócz Jezior Plitwickich na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajdują się także inne miejsca.

• Pałac Dioklecjana

• Stare Miasto w Dubrowniku

• Bazylika Eufrazjusza

• Stare Miasto w Trogirze

• Katedra w Szybeniku

• Starogradsko polje na Hvarze

Chorwacja jest znana również jako destynacja ciesząca się wspaniałą ofertą gastronomiczną oraz jako kraj dobrego wina. Wszystkim, którzy odwiedzili Chorwację na pewno są już znane specjały jak trufle istryjskie, ser z wyspy Pag, pršut, rożata dubrownicka oraz smak dobrych win, jak np. Pospiš, Istarska malvazija, teran, muškat, Vrbnička žlahtina, Plavac mali.